Arabesque

dance academy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur at vero adipiscing elit, sed do eiusmod.

Class Schedule 2019-2020

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
9:00 AM
Ballet-Lyrical-Adv Beg
9-18
9:00 AM - 10:00 AM
Bettina Mahoney
10:00 AM
Ballet Tech 5-6 Int-Adv by invite
10-18
10:00 AM - 11:00 AM
Jasmine Urban

Contemporary-Modern open level
10-18
10:00 AM - 11:00 AM
Bettina Mahoney
11:00 AM
Pre-Pointe open level
10-18
11:00 AM - 11:30 AM
Bettina Mahoney

Ballet 7 - prepointe II- pointe by invite
9-12
11:00 AM - 12:00 PM
Jasmine Urban
12:00 PM
Team Choreography
7-18
12:00 PM - 2:00 PM
Kristin Burrows
1:00 PM
2:00 PM
Production-Musical Rehearsal
6-18
2:00 PM - 4:00 PM
Kristin Burrows
3:00 PM
4:00 PM
Tap Intermediate Competitive (by invite)
9-11
4:30 PM - 5:15 PM
Kristin Burrows

JAZZ Tech Adv Beg Competitive (by invite)
7-10
4:30 PM - 5:30 PM
Felipe Puletini

Tap - Adv Beginner Competitive (by invite)
7-10
5:15 PM - 6:00 PM
Kristin Burrows

Jazz Tech - Intermediate Competitive (by invite)
9-11
5:15 PM - 6:00 PM
Felipe Puletini
Petite Stars I
3-4
4:30 PM - 5:15 PM
Hannah Burrows


Petite Stars II
4-5
5:15 PM - 6:00 PM
Hannah Burrows
Broadway Babies
2.5 -3 yrs
4:15 PM - 4:45 PM
Hannah Burrows

Kids Bop
5-8
4:15 PM - 5:00 PM
Kaylee Gagnon

Tiny Triple Threat 2 Dance Combo Tap/Ballet
6-8
4:45 PM - 5:45 PM
Kristin Burrows

ACRO/DANCE (adv/beg)
6-9
5:00 PM - 6:00 PM
Hannah Burrows

Tiny Triple Threat Acting
6-8
5:45 PM - 6:15 PM
Avery Holwitt

ACRO I
8-18
6:00 PM - 7:00 PM
Naja Muller

Ballet 2 Technique (beginner/adv beginner)
6-10
6:15 PM - 6:45 PM
Bettina Mahoney
Jazz Technique (Adv Competitve)
10-18
4:00 PM - 4:45 PM
Felipe Puletini

Jazz Technique (High INT-Competitive)
12-18
4:45 PM - 5:30 PM
Felipe Puletini

TAP (adv competitive)
12+
4:45 PM - 5:30 PM
Kristin Burrows

Hip Hop (Adv by invite)
12-18
5:30 PM - 6:15 PM
Duneshka Vazquez

TAP (High-Int) Competitive
11-18
5:30 PM - 6:15 PM
Kristin Burrows

Hip Hop-int
11-18
6:15 PM - 7:00 PM
Duneshka Vazquez

Contemp/Lyrical (Adv Competitive by invite)
13-18
6:15 PM - 7:15 PM
Ashlee Rapoza

Contemp-Lyrical -Int-Competitive by invite
12-18
7:15 PM - 8:00 PM
Ashlee Rapoza

Musical Theatre Production Choreography -Team
10-18
7:45 PM - 9:00 PM
Kristin Burrows
Ballet 3 -adv beg/low int- by invite
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban

Tiny Triple Threat I -combo tap-ballet-acting
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban

Lyrical -Adv Beg-Low Int-by invite
6mo
5:30 PM - 6:00 PM
Jasmine Urban

Tiny Bop - Tumble very beg
4-7
5:30 PM - 6:00 PM
Kristin Burrows
5:00 PM
6:00 PM
Acting - grades 3-5
7-11
6:00 PM - 6:45 PM
Avery Holwitt

TAP Beginner - Adv Beginner
11-18
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows

Ballet 5 Tech- Int-High Int Competitive (by invite)
10-18
6:00 PM - 7:00 PM
Jasmine Urban

Broadway Jazz Adv Beginner- Int
11-18
6:45 PM - 7:30 PM
Kristin Burrows

Ballet 6 Tech - Adv (by invite)
10-18
7:00 PM - 8:00 PM
Jasmine Urban

Acting - Middle/High School
11-16
7:30 PM - 8:15 PM
Avery Holwitt

Acting - Teen/Upper Middle/High School
13-18
8:00 PM - 8:45 PM
Kristin Burrows
Tap 1/2 - Beginner - Adv Beg
8-15
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows

Tap 3 Adv Beg - Low Int
9-15
6:00 PM - 6:45 PM
Christine Snitkin

Broadway Jazz (Adv Beginner - Low Int)
9-11
6:45 PM - 7:30 PM
Christine Snitkin

Broadway Jazz (Beginner)
8-10
6:45 PM - 7:30 PM
Felipe Puletini

Acting/Voices Grade 3-7
8-13
7:30 PM - 8:15 PM
Avery Holwitt

Adult/Teen Jazz Open Level
18+
7:30 PM - 8:30 PM
Felipe Puletini
Hip Hop -Beg-Adv Beg
6-8
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows

Jazz -Beginner
6-8
6:00 PM - 6:45 PM
Jasmine Urban

Ballet 4 -int- by invite
8-18
6:45 PM - 7:45 PM
Jasmine Urban

Hip Hop -open level
11+
6:45 PM - 7:45 PM
Guest Instructor

Lyrical -Int- by invite
8-18
7:45 PM - 8:15 PM
Jasmine Urban
7:00 PM
ACTING - grades 4-6
9-11
7:00 PM - 7:45 PM
Avery Holwitt

ACRO 3 (by placement/invite)
10-18
7:00 PM - 8:00 PM
Naja Muller

Contemporary/Modern Styles (intermediate)
11-16
7:00 PM - 8:00 PM
Bettina Mahoney
8:00 PM
ACRO 2 (by placement/invite)
9-18
8:00 PM - 9:00 PM
Naja Muller

Contemporary/Modern Styles (Adv)
13-18
8:00 PM - 9:00 PM
Bettina Mahoney

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
4:00 PM
Petite Stars I
3-4
4:30 PM - 5:15 PM
Hannah Burrows


Petite Stars II
4-5
5:15 PM - 6:00 PM
Hannah Burrows
Broadway Babies
2.5 -3 yrs
4:15 PM - 4:45 PM
Hannah Burrows
5:00 PM

Tuesday

Wednesday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 PM
ACRO/DANCE (adv/beg)
6-9
5:00 PM - 6:00 PM
Hannah Burrows
6:00 PM
ACRO I
8-18
6:00 PM - 7:00 PM
Naja Muller
7:00 PM
ACRO 3 (by placement/invite)
10-18
7:00 PM - 8:00 PM
Naja Muller
8:00 PM
ACRO 2 (by placement/invite)
9-18
8:00 PM - 9:00 PM
Naja Muller

Wednesday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
4:00 PM
Tiny Triple Threat I -combo tap-ballet-acting
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban
5:00 PM
Tiny Triple Threat Acting
6-8
5:45 PM - 6:15 PM
Avery Holwitt
6:00 PM
Acting - grades 3-5
7-11
6:00 PM - 6:45 PM
Avery Holwitt
7:00 PM
Acting - Middle/High School
11-16
7:30 PM - 8:15 PM
Avery Holwitt

Acting - Teen/Upper Middle/High School
13-18
8:00 PM - 8:45 PM
Kristin Burrows
Acting/Voices Grade 3-7
8-13
7:30 PM - 8:15 PM
Avery Holwitt
ACTING - grades 4-6
9-11
7:00 PM - 7:45 PM
Avery Holwitt
8:00 PM
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
7:00 PM
Adult/Teen Jazz Open Level
18+
7:30 PM - 8:30 PM
Felipe Puletini
8:00 PM

Tuesday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
9:00 AM
Ballet-Lyrical-Adv Beg
9-18
9:00 AM - 10:00 AM
Bettina Mahoney
10:00 AM
Ballet Tech 5-6 Int-Adv by invite
10-18
10:00 AM - 11:00 AM
Jasmine Urban
11:00 AM
Pre-Pointe open level
10-18
11:00 AM - 11:30 AM
Bettina Mahoney

Ballet 7 - prepointe II- pointe by invite
9-12
11:00 AM - 12:00 PM
Jasmine Urban
4:00 PM
Tiny Triple Threat 2 Dance Combo Tap/Ballet
6-8
4:45 PM - 5:45 PM
Kristin Burrows
Ballet 3 -adv beg/low int- by invite
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban

Tiny Triple Threat I -combo tap-ballet-acting
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban
5:00 PM
6:00 PM
Ballet 5 Tech- Int-High Int Competitive (by invite)
10-18
6:00 PM - 7:00 PM
Jasmine Urban
Ballet 2 Technique (beginner/adv beginner)
6-10
6:15 PM - 6:45 PM
Bettina Mahoney
Ballet 4 -int- by invite
8-18
6:45 PM - 7:45 PM
Jasmine Urban
7:00 PM
Ballet 6 Tech - Adv (by invite)
10-18
7:00 PM - 8:00 PM
Jasmine Urban
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
10:00 AM
Contemporary-Modern open level
10-18
10:00 AM - 11:00 AM
Bettina Mahoney
7:00 PM
Contemp-Lyrical -Int-Competitive by invite
12-18
7:15 PM - 8:00 PM
Ashlee Rapoza

Thursday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
4:00 PM
Kids Bop
5-8
4:15 PM - 5:00 PM
Kaylee Gagnon
5:00 PM
Hip Hop (Adv by invite)
12-18
5:30 PM - 6:15 PM
Duneshka Vazquez

Hip Hop-int
11-18
6:15 PM - 7:00 PM
Duneshka Vazquez
Tiny Bop - Tumble very beg
4-7
5:30 PM - 6:00 PM
Kristin Burrows
6:00 PM
Hip Hop -Beg-Adv Beg
6-8
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows

Hip Hop -open level
11+
6:45 PM - 7:45 PM
Guest Instructor
7:00 PM

Wednesday

Thursday

Friday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
4:00 PM
JAZZ Tech Adv Beg Competitive (by invite)
7-10
4:30 PM - 5:30 PM
Felipe Puletini

Jazz Tech - Intermediate Competitive (by invite)
9-11
5:15 PM - 6:00 PM
Felipe Puletini
Jazz Technique (Adv Competitve)
10-18
4:00 PM - 4:45 PM
Felipe Puletini

Jazz Technique (High INT-Competitive)
12-18
4:45 PM - 5:30 PM
Felipe Puletini
5:00 PM
6:00 PM
Broadway Jazz Adv Beginner- Int
11-18
6:45 PM - 7:30 PM
Kristin Burrows
Broadway Jazz (Adv Beginner - Low Int)
9-11
6:45 PM - 7:30 PM
Christine Snitkin

Broadway Jazz (Beginner)
8-10
6:45 PM - 7:30 PM
Felipe Puletini

Adult/Teen Jazz Open Level
18+
7:30 PM - 8:30 PM
Felipe Puletini
Jazz -Beginner
6-8
6:00 PM - 6:45 PM
Jasmine Urban
7:00 PM
8:00 PM
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
9:00 AM
Ballet-Lyrical-Adv Beg
9-18
9:00 AM - 10:00 AM
Bettina Mahoney
5:00 PM
Lyrical -Adv Beg-Low Int-by invite
6mo
5:30 PM - 6:00 PM
Jasmine Urban
6:00 PM
Contemp/Lyrical (Adv Competitive by invite)
13-18
6:15 PM - 7:15 PM
Ashlee Rapoza

Contemp-Lyrical -Int-Competitive by invite
12-18
7:15 PM - 8:00 PM
Ashlee Rapoza
7:00 PM
Contemporary/Modern Styles (intermediate)
11-16
7:00 PM - 8:00 PM
Bettina Mahoney
Lyrical -Int- by invite
8-18
7:45 PM - 8:15 PM
Jasmine Urban
8:00 PM
Contemporary/Modern Styles (Adv)
13-18
8:00 PM - 9:00 PM
Bettina Mahoney

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
12:00 PM
Team Choreography
7-18
12:00 PM - 2:00 PM
Kristin Burrows
1:00 PM
2:00 PM
Production-Musical Rehearsal
6-18
2:00 PM - 4:00 PM
Kristin Burrows
3:00 PM
7:00 PM
Musical Theatre Production Choreography -Team
10-18
7:45 PM - 9:00 PM
Kristin Burrows
8:00 PM

Thursday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
4:00 PM
Tap Intermediate Competitive (by invite)
9-11
4:30 PM - 5:15 PM
Kristin Burrows

Tap - Adv Beginner Competitive (by invite)
7-10
5:15 PM - 6:00 PM
Kristin Burrows
Tiny Triple Threat 2 Dance Combo Tap/Ballet
6-8
4:45 PM - 5:45 PM
Kristin Burrows
TAP (adv competitive)
12+
4:45 PM - 5:30 PM
Kristin Burrows

TAP (High-Int) Competitive
11-18
5:30 PM - 6:15 PM
Kristin Burrows
Tiny Triple Threat I -combo tap-ballet-acting
8-11
4:30 PM - 5:30 PM
Jasmine Urban
5:00 PM
6:00 PM
TAP Beginner - Adv Beginner
11-18
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows
Tap 1/2 - Beginner - Adv Beg
8-15
6:00 PM - 6:45 PM
Kristin Burrows

Tap 3 Adv Beg - Low Int
9-15
6:00 PM - 6:45 PM
Christine Snitkin
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
5:00 PM
ACRO/DANCE (adv/beg)
6-9
5:00 PM - 6:00 PM
Hannah Burrows
7:00 PM
Adult/Teen Jazz Open Level
18+
7:30 PM - 8:30 PM
Felipe Puletini
8:00 PM

Tuesday

Wednesday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
7:00 PM
Acting/Voices Grade 3-7
8-13
7:30 PM - 8:15 PM
Avery Holwitt
8:00 PM

Tuesday

No events available!